Ile trwa edycja i mastering odcinka?
Zanim odcinek podcastu zostanie opublikowany w serwisach streamingowych, musi przejść swoją drogę. Zazwyczaj zaczyna się ona od zaplanowania tematu oraz planu odcinka. Kolejnym krokiem jest przygotowanie sprzętu i nagranie treści podcastu. Część osób mogłaby pomyśleć, że to już koniec pracy i można opublikować materiał. Niestety, w większości przypadków nagranie musi przejść edycję i mastering. Na czym polegają te dwa kroki? Spróbujemy je trochę przybliżyć w tym artykule.
Edycja odcinka
1. Cięcie
Pierwszym krokiem w edycji nagrania jest wycięcie wszystkich zbędnych rzeczy. Na tym etapie pozbywamy się wszystkich powtórzeń, zająknięć, zdań, które nie mają sensu, wszelkich ‘yyy’ i ‘eee’ oraz innych elementów przeszkadzających w odbiorze nagrania lub zakłócających jego płynność, według zaleceń i oczekiwań klienta.
Jest to najbardziej czasochłonny etap montażu. Wymaga dokładnego przesłuchania podcastu, po pierwszym cięciu ponownego sprawdzenia, czy wszystko zostało poprawnie usunięte oraz, czy dźwięk w miejscach cięcia pozostaje naturalny. W zależności od nagrania proces ten zajmuje od 1,5x do 3x więcej niż długość samego odcinka.
2. Intro i outro
Gdy główna część odcinka jest już gotowa, tzn. wszystko zostało wycięte, przechodzimy do następnego etapu, czyli dodania intro i outro. Jeżeli intro i outro w podcaście są zawsze takie same, ich dodanie nie zajmuje zbyt wiele czasu. Wstawiamy ścieżki, które przygotowaliśmy do pierwszego odcinka i gotowe.
3. Jingle
W dłuższych nagraniach często dodawane są jingle, które rozdzielają podcast na części, w celu wydzielenia bloków tematycznych. Najbardziej czasochłonne jest znalezienie miejsca, w którym można lub należy go dodać. Proces ten można przyspieszyć, poprzez zaznaczenie miejsc występowania przyszłego jingla, na etapie cięcia. Takim sposobem w tym kroku, pozostaje jedynie dodać odpowiednie ścieżki dźwiękowe we wcześniej przygotowane miejsca.
4. Mastering
Mastering to etap, który polega na poprawieniu brzmienia całego podcastu.
W jego zakres wchodzi szereg operacji, które mają na celu dostarczenie jak najlepszego audio, bez szumów, niepożądanych dźwięków, z odpowiednią głośnością przez cały odcinek na tym samym poziomie.
Tutaj, tak samo, jak w przypadku cięcia, dużo zależy od jakości nagrania. Czasami wystarczy jedynie końcowa obróbka, która polega na kompresji oraz wyrównaniu głośności. Jednak, gdy nagranie jest słabszej jakości, wymaga ono dodatkowej pracy.
Dodatkowe rzeczy
Transkrypcja
To dodatkowy element, który warto rozważyć, jeżeli publikujemy podcasty. O tym, dlaczego warto robić transkrypcję, pisaliśmy w tym artykule. Umożliwia tak jak jingle wyszczególnić partie materiału czy zaznaczyć czas występowania konkretnych treści w podcaście. Tworzenie transkrypcji można częściowo połączyć z etapem cięcia, wykorzystując materiał po pierwszej obróbce lub w odwrotnej kolejności, wykonać cięcie materiału, na podstawie skryptu. Przeanalizowanie podcastu razem z transkrypcją pozwala na wprowadzenie ostatnich poprawek.
Najczęściej transkrypcję tworzy się z wykorzystaniem narzędzi, które automatycznie spisują treść nagrania. Taki plik wymaga jednak sprawdzenia, skorygowania i często zmiany konstrukcji zdań, ponieważ podczas mówienia często budujemy bardziej chaotyczne zdania, niż te, które przelewamy na papier w formie pisanej.
Podsumowanie
Czas, który jest Ci potrzebny na przygotowanie odcinka do publikacji, jest zależny od kilku czynników i ciężko go dokładnie określić. W głównej mierze zależy od jakości audio i Twojego warsztatu.
Możemy przyjąć, że edycja i mastering odcinka zajmuje średnio trzy-cztery razy więcej czasu niż długość odcinka. Poniżej znajduje się tabelka z przybliżonym czasem potrzebnym na przygotowanie odcinka do publikacji.
Długość odcinka | Uśredniony czas potrzebny na edycję i mastering |
---|---|
15 minut | 80 minut |
30 minut | 120 minut |
45 minut | 160 minut |
60 minut | 200 minut |