15 kwietnia, 2022

Czego potrzebujesz, żeby zacząć podcast?

Myślisz o nagraniu podcastu, ale mówisz sobie, że to za drogi interes, bo musiałbyś zainwestować pieniądze w sprzęt? Obawiasz się o jakość nagranego materiału? Czy po prostu nie wiesz, czego potrzebujesz, żeby w ogóle zacząć?
Jeśli tylko zadajesz sobie, którekolwiek z tych pytań, ten wpis jest dla Ciebie.

Jeżeli chcesz sprawdzić czy podcast to coś dla Ciebie

Jeżeli nie jesteś pewny czy podcast to coś dla Ciebie, nie musisz od razu wydawać fortuny, żeby zacząć nagrywać. Na sam początek wystarczą Ci trzy rzeczy: pomysł, cisza i… telefon!

Skoro szukasz informacji o nagrywaniu podcastu to na pomysł już na pewno wpadłeś. Pierwsze masz już z głowy. A jeżeli pomysły na odcinki Ci się skończą to nic straconego! Zapraszamy na nasz artykuł, w którym dowiesz się skąd brać pomysły na nowe odcinki. Drugim punktem jest cisza. Zaplanuj nagranie podcastu w czasie, gdy nikogo nie ma w domu. Postaraj się zrobić to w godzinach, kiedy dźwięki za oknem lub z mieszkań w bloku będą najbardziej ograniczone. No a telefon zakładam, że masz, więc już jesteś gotowy do swojego pierwszego nagrania!

Jeżeli chcesz Tworzyć profesjonalne podcasty

Jeżeli jednak chcesz zająć się podcastowaniem na poważnie, warto zaopatrzyć się w sprzęt, który sprawi, że będziesz mógł liczyć na profesjonalną jakość nagrania. Będą Ci potrzebne mikrofon, słuchawki i komputer. Niżej przeczytasz jakich cech szukać przy wyborze poszczególnych sprzętów.

Mikrofon - podstawowe narzędzie podcastera

Wybór mikrofonu będzie zależał od kilku kwestii. Na rynku można znaleźć kilka typów mikrofonów, my jednak skupimy się na dwóch: pojemnościowy oraz dynamiczny

Pierwszy z nich charakteryzuje się dużą czułością i dobrym odwzorowaniem dźwięków, zarówno tych głośnych, jak i cichych. Aby jednak wykorzystać tą cechę będziesz potrzebować dobrze wygłuszonego pomieszczenia, żeby zaleta tego mikrofonu nie okazała się utrapieniem. Mikrofon pojemnościowy sprawdzi się również w nagrywaniu podcastów z gościem, gdy będzie ustawiony pośrodku. Warto jednak zwrócić uwagę, że decydując się ten typ mikrofonu najczęściej będziemy potrzebowali dodatkowego sprzętu w postaci miksera lub przedwzmacniacza.
Drugim rodzajem mikrofonów używanych do nagrywania podcastów są mikrofony dynamiczne. Są mniej czułe od pojemnościowych, ale ma to też swoją zaletę - nie wyłapią tyle dźwięków z otoczenia. Za wyborem tych mikrofonów przemawia też korzystna cena i prostota podłączenia, czyli bezpośrednio do komputera. Istotną sprawą jest, że planując podcast z gościem, powinno się mieć dla niego drugi mikrofon dynamiczny.

W niedalekiej przyszłości planujemy zrobić porównanie obu typów mikrofonów, aby wybór stał się dla Ciebie dużo łatwiejszy.

Co jeszcze będzie Ci potrzebne?

Komputer - jest kolejną niezbędną rzeczą do realizacji podcastów. Dzięki niemu będziesz w stanie nagrać rozmowę oraz w kolejnym etapie zająć się obróbką. Do realizacji tych rzeczy potrzebować będziesz jeszcze odpowiedniego oprogramowania. Do wyboru jest kilka, lecz my polecamy najpopularniejszy i darmowy program, jakim jest Audacity. Jego obsługa jest intuicyjna i prosta, po kilkudziesięciu minutach będziesz mógł bez problemu zmontować swój pierwszy podcast. Jeżeli na myśl o montowaniu podcastu odechciewa Ci się go nagrywać lub szkoda CI na to czasu, nic straconego! Zostaw to nam, zajmiemy się Twoim podcastem.
Słuchawki - są następną przydatną rzeczą i przydadzą się zarówno na etapie nagrywania, jak i montowania. Używanie słuchawek podczas nagrywania pozwoli wyłapać niepożądane dźwięki i w razie konieczności powtórzyć nagrywany fragment. Podobnie na etapie montowania, pozwolą dokładniej usłyszeć co należy wyciąć i jaki jest tego efekt.

Cisza, mikrofon, akcja!

No właśnie, kolejna kluczowa kwestia potrzebna do nagrywania podcastu - cisza. Przede wszystkim warto zacząć od poinformowania domowników o nagrywaniu podcastu, tak aby uniknąć niechcianych wtargnięć podczas nagrywania. Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu, warto również w miarę możliwości wybrać porę, kiedy będzie jak najmniej domowników lub sąsiadów nie będzie w domu. Pamiętaj też o wyciszeniu telefonu.

Dodatkowym aspektem jest wyciszenie pomieszczenia, w którym będzie nagrywany podcast, tak aby jak najbardziej pozbyć się echa. Tutaj najprostszym sposobem jest ustawienie jak największej ilości mebli lub innych przedmiotów na podłodze lub powieszeniu na ścianach, w celu zniwelowania ilości płaskich powierzchni. Idąc dalej warto pomyśleć o piankach akustycznych, które świetnie sprawdzą się w domowym studiu, które nie tylko mogą podnieść jakość nagrywanego podcastu, ale również wprowadzić ciekawy design do pomieszczenia. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na większe zmiany w pomieszczeniu to warto spróbować z tarczą akustyczną (Voice Shield), która ma za zadanie pochłaniać dźwięk zaraz za mikrofonem. Mamy jeszcze dwie rady, które możesz zastosować jeżeli nie chcesz wydawać jakichkolwiek pieniędzy na wyciszenie. Mogą się wydawać śmieszne, ale naprawdę działają! Pierwsza, zbuduj sobie z koca lub kołdry coś na kształt bazy, którą większość tworzyła w dzieciństwie. Otoczenie z koca wytłumi dźwięki, dzięki czemu pozbędziesz się echa. Drugą radą jest nagrywanie w szafie między ubraniami, które też zapewnią nam wytłumienie dźwięków.

Może również Cię zainteresuje

crossmenu