15 lutego, 2024

Jak nagrać podcast telefonem?

Czy posiadając aparat za 20 000 zł będziesz od razu robić niesamowite zdjęcia? Nie, liczą się umiejętności! Tak samo jest w przypadku podcastów. Drogi sprzęt pomaga i sporo ułatwia, jednak równie dobrze można go z łatwością nagrać własnym telefonem!

Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach i czasem podejść do tego w sposób kreatywny. Dlatego w tym artykule przedstawiamy w jaki sposób nagrywać podcast telefonem, o czym pamiętać i jak to zrobić, aby jakość była odpowiednia i wystarczająca podczas startu Twojego podcastu.

W jaki sposób ustawić telefon przy nagrywaniu podcastu

Ustawienie telefonu nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze, warto mieć świadomość, że w większości modeli telefonów, mikrofon jest wbudowany na jego spodzie. Dlatego też podczas nagrywania, telefon warto obrócić do góry nogami, w taki sposób, aby mikrofon był skierowany bezpośrednio w Twoją stronę.

W tym bardzo pomoże specjalny statyw do telefonu, który można zamontować do biurka lub też, który można na nim postawić. Jednak jeśli szukasz bardziej budżetowego rozwiązania, w zupełności wystarczy Ci kubek! Po prostu włóż telefon do góry nogami do kubka i gotowe, masz już swój setup.

Pod kubkiem można ustawić parę książek lub jakieś pudełko odpowiedniej wielkości, aby mikrofon znajdował się jeszcze bliżej Twoich ust, ponieważ im mikrofon jest bliżej ust, tym lepszy dźwięk uzyskasz.

Oprócz tego, bardzo przydatnym akcesorium będzie również pop filtr, który można dosyć tanio kupić w kwocie 50-100 zł. Dzięki niemu uchronisz się od przypadkowego dmuchnięcia w mikrofon przy dźwiękach takich jak “p”, czy “t” i dzięki temu nie zniszczysz części nagrania sporym przesterem.

Jak przygotować przestrzeń do nagrywania telefonem?

Na samym początku warto oczywiście zadbać o to, aby przestrzeń do nagrywania była cicha - warto powiadomić domowników o nagrywaniu lub też wybrać czas, gdy będą oni poza domem. Zdecydowanie warto też zamknąć okno, aby ograniczyć niespodzianki dźwiękowe płynące z zewnątrz, które mogłyby zakłócić nagranie i na pewno wywołać trochę frustracji.

Drugą kwestią jest samo ustawienie mikrofonu i siebie w pomieszczeniu. Pierwsza zasada brzmi: nie siedź naprzeciwko ściany lub okna, ponieważ przez to dźwięk będzie się od nich odbijał i całe nagranie znacznie ucierpi na jakości.

Właśnie z tego powodu warto jest wybrać “najmiększe pomieszczenie”, czyli takie, które posiada dużo powierzchni pochłaniającej dźwięki. Wyobraź sobie, że wchodzisz do pustego pomieszczenia i zaczynasz coś mówić. Od razu po całym pokoju niesie się echo, które po prostu źle brzmi, a jednocześnie wpłynie bardzo negatywnie na nagrywany podcast.

Dlatego też najlepiej jest nagrywać w pokoju pełnym mebli i innych powierzchni, które są miękkie, a dzięki temu znacznie poprawisz jakość dźwięku. Kolejnym trickiem, który można wykorzystać jest nagrywanie w szafie.

Działa to w taki sposób, że po rozchyleniu ubrań zawieszonych na wieszakach, możesz włożyć telefon pomiędzy nie. Dzięki temu dźwięk zostanie rozpuszczony, a jego jakość będzie znacznie lepsza. Istnieją również tego typu budki, które są wyłożone piankami wygłuszającymi, a szafa jest po prostu budżetowym rozwiązaniem, które zadziała w bardzo podobny sposób.

Jaki telefon wybrać do nagrywania podcastu?

Właściwie każdy będzie odpowiedni, ponieważ każdy telefon ma wbudowany mikrofon. Warto jednak wybrać telefon, który będzie nagrywał w lepszej jakości. Jeśli chodzi o IPhony - te ponad generacją 7 nadadzą się najlepiej do tego celu. W przypadku innego telefonu warto jest wykonać własne testy, które pozwolą na ocenę jakości audio.

Inną kwestią jest nagrywanie podcastu wraz z jednoczesnym nagrywaniem video. Wtedy również warto zwrócić uwagę na to jak dobrze telefon nagrywa filmy. W tym przypadku tylna kamera zawsze będzie lepszym rozwiązaniem, jednak większość osób woli nagrywać jednocześnie widząc samą siebie. Dlatego przednia kamerka czasem lepiej działa.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć jakość nagrywania warto też zadbać o odpowiednie światło. Dwa softboxy w zupełności zrobią robotę, ale jeśli szukasz bardziej budżetowego rozwiązania, zwykła lampka również się nada. Warto jednak zamontować w niej białą żarówkę w barwie światła dziennego. Wtedy całość będzie wyglądać o wiele lepiej niż w przypadku zastosowania ciepłego żółtego światła.

Jaką wybrać aplikację do nagrywania podcastu telefonem?

W przypadku nagrywania podcastu normalnym mikrofonem podpiętym do komputera, polecamy robić to w programie Audacity, jednak w przypadku telefonu nie mamy takiej możliwości.

Tak naprawdę zwykła aplikacja typu “dyktafon” będzie w zupełności wystarczającym rozwiązaniem, jeśli następnie prześlesz nagranie na komputer/laptopa i tam w Audacity będziesz je edytować.

Jednak jeśli masz do dyspozycji wyłącznie telefon i na nim chcesz edytować całe nagranie (co może być bardzo niewygodnym pomysłem i raczej to odradzamy) warto jest wybrać aplikację do tego przeznaczoną taką jak np. Riverside, Dolby On, czy też iMovie. Wtedy zaraz po nagraniu będziesz mieć możliwość edycji podcastu bezpośrednio w telefonie.

Może Cię również zainteresować: Jak stworzyć scenariusz podcastu?

Może również Cię zainteresuje

crossmenu