25 stycznia, 2024

Jak napisać scenariusz podcastu?

To w jaki sposób napisać scenariusz podcastu w gruncie rzeczy zależy od tego jaki typ podcastu chcesz nagrać. Dlatego też w tym artykule przygotowaliśmy przykładowy plan scenariusza podcastu dla jego dwóch najpopularniejszych typów, czyli:

  • Rozmowa z gościem, ekspertem, specjalistą
  • Samodzielny podcast w formacie "talking head"

Scenariusz podcastu dla rozmowy z gościem/ekspertem/specjalistą

  1. Intro podcastu
  2. Przedstawienie gościa
  3. Przedstawienie głównego tematu odcinka
  4. Zadanie pytań i poprowadzenie rozmowy z gościem
  5. Podsumowanie odcinka
  6. Zakończenie odcinka, CTA
  7. Outro podcastu

Na samym początku tego rodzaju podcastów, Twoi słuchacze chcą lepiej poznać osobę, którą zaprosiłeś do nagrania wspólnego odcinka.

Dlatego też na samym początku, zaraz po intro podcastu (1) jeśli takiego używasz, warto jest wstawić konkretne przedstawienie swojego gościa (2), czyli jego doświadczenia, ekspertyzy, osiągnięć, wiedzy i innych informacji, które będą wartościowe z perspektywy odbiorcy.

Kolejnym krokiem może być wskazanie głównego tematu dzisiejszego odcinka (3). Np. jeśli Twój gość jest właścicielem agencji marketingowej, którą założył i rozwinął od zera, Ten odcinek podcastu może dotyczyć głównie tworzenia własnej agencji.

Dobrze jest wskazać główny temat, którym zajmiecie się w podcaście, ponieważ pozwoli to słuchającemu lepiej zrozumieć czego dokładnie będzie dotyczyć dany odcinek i dlaczego warto jest go wysłuchać.

Następnie warto przejść po prostu do pytań i poprowadzenia rozmowy ze swoim gościem (4). Pytania oczywiście należy przygotować wcześniej, a najlepiej stworzyć je na podstawie konkretnego researchu swojego rozmówcy. Dzięki temu będą one ciekawsze i głębsze.

Po poprowadzeniu właściwej treści podcastów, możesz zamieścić jego podsumowanie (5), które w kilku punktach podsumuje całe odcinek, a później można już przejść do zakończenia (6), podziękowania za rozmowę oraz wskazania Twoim słuchaczom następnej akcji, którą chcesz, aby wykonali, czyli tak zwanego CTA (Call to Action - wezwania do działania).

A na samym końcu możesz już odpalić outro podcastu (7).

Oczywiście scenariusz przedstawiony powyżej  jest całkowicie poglądowy i może służyć jako przykład i podstawowa mapa dla Twojego scenariusza. Warto jest zastanowić się, jakie jeszcze elementy możesz umieścić w swoim scenariuszu, aby w jeszcze lepszy sposób zaspokoić potrzeby Twojej grupy docelowej.

Scenariusz samodzielnego podcastu w formacie “talking head”

  1. Intro podcastu
  2. Przedstawienie głównego tematu odcinka
  3. Podsumowanie najważniejszych punktów/rzeczy, które przedstawisz w odcinku
  4. Przejście do właściwej treści odcinka
  5. Podsumowanie odcinka
  6. Zakończenie odcinka, CTA
  7. Outro podcastu

W przypadku formatu podcastu “talking head”, czyli tak zwanej gadającej głowy - scenariusz będzie podobny do tego w formie wywiadu, jednak warto jest dodać do niego parę dodatkowych elementów, które jeszcze bardziej podkreślą główny temat oraz wiedzę, którą słuchacz znajdzie w tym odcinku.

Dzięki temu większa ilość osób, które trafią na Twój podcast, zdecyduje się na jego wysłuchanie do końca.

Tak więc, zaczynając od intra podcastu (1), możesz przejść do przedstawienia głównego tematu odcinka (2). Możesz to zrobić np. w formie konkretnej umiejętności, której teorię zdobędzie słuchacz np. “W tym odcinku zajmiemy się zarządzaniem czasem, dzięki czemu znajdziesz dodatkową godzinę każdego dnia”.

Po tym, warto jest też wymienić więcej podpunktów/rzeczy, które przedstawisz w odcinku, a które będą dotyczyć jego głównego tematu (3). A zaraz po nich należy przejść już do właściwej treści tego odcinka (4).

Oczywiście również dla niej warto stworzyć konkretny scenariusz i wypisać najważniejsze bloki tematyczne, które chcesz w nim poruszyć. Do tej części warto podejść w taki sposób, w jaki będzie najwygodniej dla ciebie. Niektórzy prowadzący lubią mieć dokładnie wypisany każdy myślnik i podpunkt, który chcą poruszyć na odcinku, a innym wystarczy jedynie parę ogólnych podtytułów, na których podstawie będą szyć cały odcinek.

W tym przypadku, wszystko zależy od tego w jakiej formie ty czujesz się najlepiej, dlatego też jeśli jesteś początkującym podcasterem/podcasterką to polecamy popróbować kilku różnych podejść i wybrać tę, która wydaje Ci się najlepsza.

Po przejściu głównej części podcastu, warto jeszcze mniej więcej go podsumować (5) i wskazać słuchaczowi najważniejsze rzeczy i kwestie, które zostały w nim poruszone, a następnie już przejść do zakończenia (6), CTA i outro podcastu (7).

Zachęcamy do eksperymentowania ze scenariuszem podcastu, ponieważ ma on być jedynie narzędziem w rękach prowadzącego, a nie żelazną klatką ograniczającą kreatywność i intuicję. Dlatego też warto podejść do niego na luzie i nie przejmować się, jeśli coś pójdzie nie tak jak to wcześniej zaplanowałeś/aś.
Może Cię również zainteresować: Jaka kamera do podcastu? [8 Propozycji] - Aparaty i Kamerki Internetowe.

Może również Cię zainteresuje

crossmenu