Skąd brać muzykę do podcastu?
To jest wpis z serii: Od 0 do 100 słuchaczy. O tym jak wystartować z własnym podcastem. Całą serię znajdziecie na naszej podstronie - Stwórz własny podcast. Dzisiaj zajmiemy się muzyką i możliwością wykorzystania jej w podcaście.
Struktura odcinka podcastu
Na początku przyjrzyjmy się strukturze odcinka podcastu. Możemy w nim wyodrębnić cztery elementy.
1. Wprowadzenie — część, w której autor najczęściej mówi, o czym będzie odcinek. Osoby przeprowadzające wywiady, często do tej części wycinają najciekawsze fragmenty rozmowy, aby zachęcić słuchacza do przesłuchania całości.
2. Intro — element, w którym witasz słuchacza. Tutaj przedstawiasz się, mówisz trochę o sobie i o czym ogólnie jest podcast. Jest to wprowadzenie dla osoby, która odnajdzie Twój podcast w internecie i zacznie go słuchać, np. od 50 odcinka. Ta osoba Cię nie zna, więc bardzo fajnie byłoby, żeby usłyszała te kilka zdań o Tobie i o podcaście.
3. Część merytoryczna — czyli zawartość całego odcinka.
4. Outro — zakończenie, podziękowanie za przesłuchanie odcinka, pożegnanie ze słuchaczem, a także call to action, czyli zachęcenie do zrobienia kolejnego kroku, np. zostawienie komentarza, opinii o podcaście lub zachęcenie do zapisu do newslettera.
Gdzie wykorzystać muzykę?
Intro i outro to idealne miejsca, do których możemy wykorzystać muzykę w tle. Muzyka pozwoli na wyraźne oddzielenie części merytorycznej, a także nada samemu podcastowi fajnego klimatu.
Banki muzyki do podcastów
W internecie możemy znaleźć muzykę bezpłatną i płatną i za chwilę sobie właśnie o tych dwóch wariantach opowiemy.
Bezpłatna muzyka do podcastu
Pierwsza grupa banków, które umożliwiają wykorzystanie muzyki do podcastów za darmo to Creative Commons. Użycie muzyki z tego źródła jest możliwe po spełnieniu kilku konkretnych warunków. Przeważnie jest to tylko umieszczenie w opisie informacji o tym, kto jest autorem tej muzyki. Na większości z tych stron możesz wyszukać muzykę według różnych kryteriów, możesz jej przesłuchać, dopasować do swojego głosu lub do tego, o czym mówisz. Gdy już wybierzesz, po prostu pobierz utwór i używaj.
Przykłady stron, na których możesz znaleźć taką muzykę:
- https://www.purple-planet.com/
- https://freemusicarchive.org/genres
- https://www.silvermansound.com/
- https://danosongs.com/
Płatna muzyka do podcastu
Muzyka płatna jest dostępna w bankach Royalty Free. Przy wykorzystaniu utworów z tych banków nie trzeba zamieszczać informacji o autorze w opisie, natomiast trzeba za nie zapłacić. Wykupujesz pojedynczą licencję na dany utwór i możesz go wykorzystywać w swoim podcaście. Podobnie jak w przypadku muzyki darmowej masz różne warianty, po których możesz wyszukiwać daną muzykę. Jeżeli któryś z utworów Ci się spodoba, musisz wykupić prawa do niego, ale płacisz raz, a dostęp do utworu masz dożywotni.
Przykłady stron, na których możesz znaleźć taką muzykę:
- https://buyoutmusic.blubrry.com/
- https://www.musicbed.com/songs
- https://www.premiumbeat.com/royalty-free-music
Licencje na muzykę do podcastu
Powiedzmy sobie jeszcze o licencji. To, co jest ważne, to upewnienie się jakie warunki trzeba spełnić i czy na pewno można za darmo wykorzystywać muzykę w podcaście. Znajdziesz strony, które powiedzą Ci, do jakich treści udostępniony jest dany utwór. Ja analizowałem pewien utwór, który można było użyć w wersji standardowej do podcastu wersji, a na przykład w TV Radio nie można. Bardzo ważne jest, żeby upewnić się, czy utwór, który zakupisz lub pobierzesz za darmo, na pewno można bezpłatnie wykorzystywać podcaście.
Pamiętaj, niezależnie z jakiego banku pozyskasz utwór, zapisz licencję, która dotyczy danego utworu i zachowaj sobie ją na dysku. Gdyby licencja dla ten utwór się zmieniła, będziesz miał potwierdzenie tego, że w momencie, gdy go kupowałeś lub pobierałeś ten darmowy utwór, ta licencja wyglądała w dany sposób.
Podsumowanie
I to już jest wszystko, co musisz wiedzieć o muzyce. Przejrzyj banki, zdecyduj, czy to będzie muzyka darmowa, czy płatna. Przeszukaj bazy, znajdź kilka utworów, które najbardziej Ci się podobają. Wybierz utwór, który najbardziej Ci pasuje i który najbardziej współgra z Twoim głosem. W jednym z kolejnych odcinków utworzymy intro i outro, dołożymy do tego wybraną muzykę i będziemy mieli gotowy kolejny element podcastu.