mikrofon do podcastu
24 kwietnia, 2023

Organizujemy sprzęt do nagrywania podcastu

To jest wpis z serii: Od 0 do 100 słuchaczy. O tym jak wystartować z własnym podcastem. Całą serię znajdziecie na naszej podstronie - Stwórz własny podcast. Dzisiaj opowiemy sobie o dobieraniu odpowiedniego sprzętu, żeby rozpocząć z nagrywaniem własnego podcastu.

Wybór mikrofonu do nagrywania podcastu

Wybierając mikrofon do nagrywania, można stracić mnóstwo czasu na przeglądaniu różnych testów, recenzji, porównań. Postanowiłem uprościć Ci to do kompletnego minimum. Powiem Ci, od jakiego mikrofonu zaczynałem, jakiego używam teraz i doradzę, na co zwrócić uwagę.

Rodzaje mikrofonów

Na początku musisz wiedzieć, że znajdziesz dwa typy mikrofonów: mikrofony dynamiczne i pojemnościowe. Wyjaśnię Ci krótko różnicę między nimi.

Podczas nagrywania z użyciem mikrofonu dynamicznego musisz mówić bezpośrednio do niego, najlepiej mieć go blisko ust. Każde oddalenie lub odwrócenie podczas mówienia będzie skutkowało utratą jakości dźwięku.

Z kolei mikrofon pojemnościowy może znajdować się dalej od nas. Zbiera dźwięki z otoczenia, ale jeżeli przestrzeń, w której nagrywasz, nie jest odpowiednio wygłuszona, będzie pojawiało się echo. Może kojarzysz zdjęcia, gdzie podcasterzy siedzą w szafie z ubraniami przed mikrofonem? To jest właśnie fajny sposób na wygłuszenie miejsca, w którym nagrywasz, ponieważ ubrania tłumią dźwięki i echo.

Dlatego moim zdaniem, lepiej od razu zainwestować w mikrofon dynamiczny, a audio będzie dużo lepszej jakości.

Sposób podłączenia do komputera

Niezależnie który z tych dwóch mikrofonów wybierzesz, musisz zwrócić uwagę na sposób podłączenia go do laptopa. Część mikrofonów będzie wykorzystywała kabel XLR, ale jeżeli dopiero zaczynasz i nie chcesz bawić się w dodatkowe akcesoria, dopilnuj, żeby Twój mikrofon można było podłączyć za pomocą kabla USB. Będzie to dużo wygodniejsze i na start zdecydowanie wystarczające, żeby zacząć nagrywać.

Moje polecenia

Gdy podjąłem decyzję o nagrywaniu, straciłem dużo czasu na poszukiwanie mikrofonu. Oglądałem recenzje, czytałem artykuły, w których niektórzy polecali nawet przejść się do sklepu muzycznego i tam potestować mikrofony. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz tak zrobić, ale ja poszedłbym prostszą drogą, czyli po prostu wybrał jeden z dwóch mikrofonów, które przedstawiam Ci poniżej, oba wyposażone w połączenie USB.

Na początku korzystałem z mikrofonu pojemnościowego Novox NC-1, którego ceny zaczynają się od 239 zł. Mikrofon posiada w zestawie statyw, który pozwala na wygodne ustawienie go na biurku.

Jednak, jeżeli możesz wydać trochę więcej pieniędzy i zainwestować w mikrofon dynamiczny, z całego serca polecam Ci Samsung Q2U. Posiada w zestawie uchwyt, dzięki czemu nie trzeba od razu kupować ramienia. Na pewno będziesz zadowolony, jakość jest naprawdę świetna. Jego ceny zaczynają się od 430 zł.

Oczywiście możesz szukać innych, tańszych lub droższych, ale ja na początku po prostu polecam zamówić mikrofon i zacząć nagrywać. Dopiero później, gdy z odcinka na odcinek zacznie przybywać Ci słuchaczy, będziesz chciał poprawić jakość swoich podcastów, wtedy możesz zacząć szukać lepszego mikrofonu. Zastanów się na starcie, czy wolisz coś zrobić, a później podnosić tego jakość, czy od razu na starcie, musisz błyszczeć jakością, nawet jeżeli Twoje treści nie dotrą do szerokiej publiczności, zwłaszcza jeśli niewiele osób kojarzy Twój kanał lub markę.

Dodatki do mikrofonu

Jeżeli Twój budżet zakłada, że możesz przeznaczyć na początek trochę więcej pieniędzy, pomyśl o dodatkach.

Ramię na mikrofon

Rzecz, dzięki której praca z mikrofonem będzie dużo wygodniejsza i lepsza, to ramię na mikrofon.  Ja korzystam z ramienia RODE PSA1. To aktualnie najbardziej popularne i najczęściej polecane ramie na rynku, stabilne, z łatwą regulacją. Na pewno znajdziesz w sieci tańsze od tego, ale uważam, że naprawdę warto wydać więcej pieniędzy i mieć jedno ramie na lata.

Popfiltr

Kolejna przydatna rzecz, tym razem poprawiająca jakość nagrania to popfiltr, który montuje się przed mikrofonem. Powoduje tłumienie niepożądanych dźwięków, w szczególności wybuchowych głosek P i B. Jest przydatny zwłaszcza w przypadku mikrofonu pojemnościowego, dlatego jeżeli zdecydujesz się właśnie na ten typ, przemyśl zakup popfiltra.

Dlaczego warto zainwestować w dobry mikrofon do podcastów?

Niżej zamieszczam przykładowe nagrania z zarejestrowanym dźwiękiem za pomocą AirPodsów, wbudowanego w komputer mikrofonu i mikrofonu dynamicznego. Myślę, że od razu usłyszysz różnicę.

Kamera do podcastów

Jeżeli planujesz nagrywać podcast z wideo, na start wystarczy Ci kamera, która jest wbudowana w Twojego laptopa. Jeżeli jakość tego obrazu nie będzie dla Ciebie zadowalająca, warto zainwestować w kamerę zewnętrzną, a dopiero w późniejszym czasie kupić aparat. Dla korzystających z MacBooka i IPhona bardzo wygodnym i wydajnym może okazać się podłączenie telefonu jako kamery. Jakość będzie naprawdę świetna, a jedyne co będziesz potrzebować dodatkowo to statyw, żeby umieścić obiektyw we właściwym miejscu.

Słuchawki do podcastów

Ostatnią rzeczą, nad którą możesz się zastanawiać, są słuchawki. Czy potrzebujesz najlepszych słuchawek na rynku, nawet jeżeli planujesz sam montować swoje odcinki? Odpowiedź brzmi nie. Do zmontowania pierwszych odcinków w zupełności wystarczą Ci zwykłe słuchawki od telefonu czy inne, które posiadasz.

Podsumowanie

Teraz powinieneś mieć już wybrany mikrofon i podjętą decyzję czy chcesz dokupić do niego akcesoria. Jeżeli będziesz nagrywać z wideo, już wiesz, jaka kamera i słuchawki są potrzebne, żeby zacząć. Moja rada na koniec, nie komplikuj za bardzo. Wystartuj z podcastem i z czasem go ulepszaj, a Twoi słuchacze na pewno to docenią.

Może również Cię zainteresuje

crossmenu