montaż odcinka
5 czerwca, 2023

Montaż odcinka, metadane i mastering

To jest wpis z serii: Od 0 do 100 słuchaczy. O tym jak wystartować z własnym podcastem. Całą serię znajdziecie na naszej podstronie - Stwórz własny podcast. Dzisiaj kilka wskazówek dotyczących montażu, podstawowego masteringu nagrania i dodawania metadanych do podcastu.

Programy do montowania podcastu

Podstawowym i darmowym programem umożliwiającym edycję podcastu jest Audacity, który jednocześnie może Ci posłużyć do wcześniejszego nagrania materiałów. Do przygotowania finalnej wersji nagrania użyjemy także darmowej strony internetowej Auphonic, która umożliwi nam m.in. normalizację dźwięku.

Montaż podcastu

Mówiąc o montażu odcinka podcastu, mamy na myśli usunięcie fragmentów, w których się pomyliliśmy, zadzwonił nam telefon, listonosz zapukał do drzwi z listem lub po prostu potrzebowaliśmy dłuższej chwili na zastanowienie się, a nie chcemy, żeby słuchacze to usłyszeli. Czasami zdarza się, że bardzo często powtarzamy niektóre słowa np. właśnie, jakiś lub po prostu yyyyyyyy. Jeżeli intensywność tych wtrąceń jest według nas zbyt częsta, one także mogą być usuwane z nagrania.
Do montażu zaliczamy także dodanie do naszego nagrania intro i outro, a także różnego rodzaju dźwięków wzmacniających odbiór naszej wypowiedzi.

Praca w Audacity

1. Dodawanie pliku do Audacity — mamy na to dwie metody. Możemy to zrobić metodą Drag and drop, czyli przez zwyczajne przeciągnięcie pliku z nagraniem do programu albo przez opcję Plik → Importuj → Dźwięk znalezienie nagrania na dysku.

2. Odtwarzanie ścieżki — po pierwsze możemy postawić kursor w dowolnym miejscu i nacisnąć spację, aby rozpocząć oraz zatrzymać odtwarzanie. W tym przypadku ponowne wciśnięcie spacji spowoduje powrót do miejsca, gdzie umieszczony został kursor. Drugi sposób to wystartowanie odtwarzania za pomocą spacji, lecz zatrzymanie z użyciem klawisza P. Dalsze odtwarzanie będzie możliwe właśnie od tego momentu.

3. Cięcie materiału — jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zaznaczenie właściwego fragmentu i kliknięcie przycisku Backspace. Drugim sposobem jest postawienie kursora w wybranym miejscu i użycie skrótu Command + I lub Control + I. To spowoduje podzielenie nagrania. Musimy to zrobić co najmniej w dwóch miejscach i następnie usunąć wybrany fragment przyciskiem Backspace. Na tym etapie najlepiej usunąć wszelkie powtórzenia, zająknięcia i zbyt długie przerwy.

4. Sprawdzenie cięcia — dobrą praktyką jest sprawdzenia jakości każdego cięcia. Ocenie będzie podlegać poprawność cięcia, czy zrobiliśmy to w odpowiednim miejscu, czy żadne słowo albo litera nie zostały niepotrzebnie wycięte.

5. Efekt zgłośnienia — wstawiamy go poprzez zaznaczenie fragmentu ścieżki, a następnie wybór: Efekt → Zgłośnienie. Powoduje, że dźwięk stopniowo zwiększa swoją głośność od zera do wartości pozostałego nagrania. Może być wykorzystywany w celu wyrównania dźwięku po wycięciu niechcianych wtrąceń lub np. w tworzonym intro i outro do płynnego rozpoczęcia muzyki.

6. Efekt ściszania — wstawiamy go poprzez ścieżkę: Efekt → Ściszenie. Działa odwrotnie do zgłośnienia, czyli ścisza dźwięk w wybranym fragmencie do zera. Może mieć fajne zastosowanie w zakończeniu intro i outro wyciszając muzykę.

7. Dodawanie dodatkowych ścieżek — po dodaniu plików do głównego nagrania należy sprawdzić, czy nie są nagrane w stereo. Zależy nam, by były w mono, dlatego klikamy odpowiednią ścieżkę, a następnie wybieramy opcję: Ścieżki → Miksuj → Miksuj stereo do mono. Następnie ustaw ścieżki w odpowiedniej kolejności. Przypilnuj, żeby nie było między nimi przerw.

8. Sprawdź głośność wszystkich ścieżek — ponieważ zmontowana całość zostanie jeszcze poddana końcowej obróbce, wyrównaj ich poziom dźwięku. Dorównaj głośność intro i outro do części głównej. Dzięki temu nie wzmocnisz niepotrzebnych dźwięków jak szumy, które mogły się wkraść do nagrania.

9. Eksport pliku do .wav — wygenerowany plik poddamy końcowej obróbce w programie Auphonic. Na tym poziomie nie musimy dodawać też metadanych, dodamy je później.

Mastering podcastu

Aby korzystać ze strony Auphonic, należy założyć konto. Umożliwi to również zapisanie presetów i przyspieszy pracę przy następnych odcinkach.

1. Wybieramy opcję NEW PRODUCTION – za pierwszym razem nie możemy wybrać opcji preset, ale możemy go stworzyć i później już tylko wybierać z listy ustawienia, które będą dla nas zapisane. Przy pierwszym odcinku wszystko należy ustawić ręcznie.

2. Dodanie pliku z podcastem zmontowanym w Audacity. Jeżeli nie chcemy dodawać gotowego intro i outro sami w Audacity, możemy dodać oba pliki do Auphonic, a program doda je za nas.

3. Metadane — to ważne informacje, które będą na stałe przypisane do Twojego nagrania:

  • Okładka
  • Tytuł
  • Autor
  • Nazwa albumu, w tym przypadku nazwa podcastu.

4. Format pliku — zapisz plik .mp3, bitrate 128 kbps, mono.

5. Końcowa nazwa pliku po renderowaniu – Output File Basename. Jeżeli chcemy inną nazwę pliku, niż ma dodany przez nas plik z Audacity.

6. Ostatnie ustawienia zmieniamy w zakładce Audio Algorithms. Dzięki tym ustawieniom zostanie wyrównany dźwięk i przygotowany w odpowiedniej głośności do publikacji, na różnych platformach. Zaznaczamy opcje:

  • Adaptive Leveler
  • Loudness Normalization
  • Filtering.
  • Noise Reduction – możesz spróbować użyć w przypadku, gdy w Twoim nagraniu występują szumy lub hałasy w tle.

7. Zapisanie presetu — możesz zapisać wszystkie ustawienia jako preset i później wykorzystywać do kolejnych nagrań.

8. Start Production — ostatni etap, podczas którego program przygotowuje finalną wersję podcastu, plik można pobrać i jest gotowy do publikowania.

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom montaż i mastering podcastu będą dla Ciebie łatwiejsze. O tym, gdzie i jak opublikować podcast dowiesz się z następnego artykułu.

Może również Cię zainteresuje

crossmenu