hosting podcastu
14 czerwca, 2023

Jaki wybrać program do hostingu podcastu?

To jest wpis z serii: Od 0 do 100 słuchaczy. O tym jak wystartować z własnym podcastem. Całą serię znajdziecie na naszej podstronie - Stwórz własny podcast. Tym razem o wyborze narzędzi do hostingu podcastu.

Gdzie warto publikować podcast?

Według statystyk publikowanych przez Oberlo najwięcej osób słucha podcastów za pomocą YouTube'a. Na drugim miejscu jest Spotify, na trzecim Apple Podcasts. Zauważyłem, że dużo osób publikuje np. na Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts oraz na jakichś drobniejszych platformach, ale nie wrzucają na YouTube. Według mnie to jest dość mocny fuck up, jeżeli to na YouTube najwięcej osób słucha podcastów, bo przez to tracą możliwość dotarcia do bardzo dużej grupy słuchaczy. Dopilnuj, aby Twój podcast pojawił się na YouTube, Spotify i Apple Podcasts. Dodaj do tego jeszcze Google Podcasts i kilka mniejszych platform.

Narzędzia do hostingu podcastu

Gdy wybierasz program, za pomocą którego będziesz publikować podcast, polecam, żeby wybrać pomiędzy narzędziami Anchor i Spreaker.

Spreaker

Oba programy są darmowe, jeśli będziemy udostępniać przez niego jeden podcast. Gdy chcesz publikować audio bez wideo polecam Ci użyć Spreakera, dzięki któremu w łatwy sposób możesz dystrybuować materiały także na YouTube. Wystarczy zaznaczyć odpowiedni checkbox, a Spreaker automatycznie wygeneruje odpowiednią grafikę, na której będzie umieszczona Twoja okładka, tytuł i autor podcastu.

Anchor

Ten program będzie wygodniejszy, jeśli publikujesz wideo. Dzięki niemu wrzucisz podcast na wszystkie platformy, ale dodatkowo musisz samodzielnie wrzucić materiał na YouTube. Anchor jest programem od Spotify, jednej z najbardziej popularnych platform do słuchania muzyki, dlatego myślę, że także będzie prężnie rozwijany.

Zmiana audio na wideo

Pamiętaj, że jeżeli masz plik audio, nie wrzucisz go bezpośrednio na YouTube. Będziesz potrzebować do tego dodatkowego narzędzia, jeżeli nie chcesz użyć Spreakera. Takich narzędzi jest dużo, przykładem jest veed.io - z jego pomocą możesz dodać do pliku .mp3 zdjęcie i stworzy się plik .mp4, który możesz wrzucić na YouTube. To oczywiście będzie wymagało od Ciebie trochę więcej pracy, ale myślę, że dobrze wiedzieć, że taka opcja jest możliwa.

Spreaker — hosting podcastu

Nasz podcast będzie publikowany w formie audio, dlatego zdecydowaliśmy się na Spreakera. Zakładanie konta oraz ustawienia w panelu podcastu na Spreakerze i Anchorze są analogiczne dla obu platform. Zakładam, że każdy potrafi założyć konto, dlatego nie będziemy opisywać tej części.

Po założeniu konta należy stworzyć nowy podcast poprzez wypełnienie pól:

  • Tytuł — nazwa, jaką nadałeś podcastowi, w naszym przypadku PodkastUP— rozkręcimy Twój podcast.
  • Język — wybierz język, w jakim będziesz nagrywał podcast, u nas język polski.
  • Kategoria podcastu — wybierz spośród wielu kategorii te, które najlepiej pasują do tematyki Twojego podcastu. W naszym przypadku wybraliśmy biznes i marketing, ponieważ uważamy, że podcast dla biznesu jest jedną z odnóg marketingowych.
  • Okładka podcastu — będzie dodawana do każdego odcinka.
  • Widoczność podcastu — jeżeli chcesz, żeby każdy miał do niego dostęp, a zakładam, że tak jest, wybierz tak jak my opcję Public.
  • Opis podcastu — krótki opis przedstawiający Twój podcast.
  • E-mail kontaktowy — dodaj swój e-mail.

Po dodaniu tych wszystkich informacji Twój podcast będzie już gotowy do uploadowania.

W menu po lewej stronie możesz przejść do ustawień i dodać dodatkowe kategorie, których dotyczy Twój podcast. Będą dostępne np. w Spotify i to po nich Twój podcast będzie kategoryzowany na różnych platformach. Uzupełnij też dodatkowe informacje dotyczące praw autorskich,  własności podcastu i jego autora.

Dystrybucja

Ostatnia rzecz, którą musisz się zająć, jest dystrybucja. Domyślnie program zaznacza jedynie Spreakera. Pamiętaj, żeby zaznaczyć wszystkie platformy, na których chcesz, żeby pojawił się Twój podcast. Jednak nie jest to możliwe, jeżeli nie masz opublikowanego, żadnego odcinka. O tym co zrobić w tej sytuacji przeczytasz w kolejnych artykułach. Następnym razem wystarczy, że zaznaczysz Submit, a podcast zostanie uzupełniony w wybranym miejscu. W tym panelu nie zobaczysz YouTube, ale jak wspominaliśmy wcześniej, podczas publikacji trzeba w dalszej części zaznaczyć odpowiedni checkbox.

Podsumowanie

Jeżeli publikujesz samo audio, myślę, że najlepszym wyborem będzie Spreaker. Jeżeli będziesz publikować audio + wideo to zastanów się nad Anchorem. Pamiętaj, że podcasty są najczęściej słuchane na YouTube, Spotify i Apple Podcasts, więc nie zapomnij udostępnić swojego podcastu na żadnej z tych platform.

Może również Cię zainteresuje

crossmenu