Jaki program wybrać do nagrywania podcastu?
To jest wpis z serii: Od 0 do 100 słuchaczy. O tym jak wystartować z własnym podcastem. Całą serię znajdziecie na naszej podstronie - Stwórz własny podcast. Dzisiaj o tym, jakich narzędzi użyć, by nagrać podcast, w zależności, na jaką formę się zdecydujesz.
Nagrywanie audio do podcastu solo
Najbardziej popularny i darmowy program, idealny na start, gdy nagrywasz audio solo to Audacity. Program jest o tyle fajny, że oprócz samego nagrywania, możesz dokonać w nim także obróbki audio.
Jest bardzo intuicyjny. Pamiętaj jednak o odpowiednim wyborze mikrofonu, do którego będziesz mówił, w ustawieniach dźwięku i włączeniu monitorowania, aby kontrolować, na jakim poziomie głośności się znajdujesz. Staraj się, utrzymywać swój głos na poziomie nieprzekraczającym żółtego koloru. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że znajdziesz się na poziomie czerwonym, mogę tworzyć się przestery. Zmień ustawienia, by pasek zatrzymywał się gdzieś w okolicach minus 6, wówczas przestery nie powinny wstępować.
Aby zacząć nagrywanie, wystarczy, że klikniesz czerwony przycisk. Jeżeli chcesz zatrzymać, kliknij zatrzymaj. O tym jak edytować nagranie, wkrótce.
Nagrywanie audio + wideo do podcastu solo
Jeżeli poza dźwiękiem, będziesz chciał rejestrować obraz, możesz użyć darmowego programu OBS. To program używany m.in. przez streamerów do transmisji live. My używamy go do nagrywania odcinków na YouTube.
Jego obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. W internecie znajdziesz masę poradników o tym jak go ustawić. Nie będę tego opisywać, sprawdź te poradniki.
Program umożliwia jednoczesne przechwytywanie obrazu i nagranie twarzy. Możesz ustawić swoją twarz na cały ekran. Możesz tutaj sobie dodawać różne belki, swoje logo itd.
Nagrywanie audio do podcastu z gościem
Jeśli planujesz nagrywanie z kimś, np. zaprosisz gościa i przeprowadzisz z nim wywiad, ale chcesz zarejestrować jedynie audio, w tym przypadku gorąco polecam Ci program CleanFeed. Tak jak pozostałe, jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Po zalogowaniu zobaczysz okno, w którym będziesz mógł dołączyć swojego gościa poprzez przycisk Connect i wpisanie jego imienia i adresu e-mail. Gdy zaakceptuje zaproszenie, dołączy do Twojej rozmowy. Dzięki temu Twój rozmówca, nie musi pobierać żadnych programów. Jedyne co musisz następnie zrobić, to włączyć nagrywanie.
Znajdziesz tu też ustawienia do wyboru mikrofonu itd., ale przy pracy z jakimkolwiek programem, musisz po prostu o tym pamiętać, żeby wybrać odpowiednie źródło.
Nagrania z tego programu są dobrej jakości, a od razu po zakończeniu rozmowy, możesz bezpośrednio z okna przeglądarki pobrać plik na dysk.
Nagrywanie audio + wideo do podcastu z gościem
Ostatnią opcją jest nagrywanie podcastu z gośćmi w formie audio + wideo. Do tego potrzebujesz innego narzędzia, ponieważ chcesz nagrywać obraz tej osoby, czyli zazwyczaj jej twarz.
Polecam dwa najczęściej wykorzystywane do tego narzędzia. Są to Riverside albo Zencastr. Możesz spróbować wykorzystać oba programy, żeby sprawdzić, który z nich będzie dla Ciebie wygodniejszy. W obu masz dwie godziny darmowego dostępu, później możesz się zdecydować, na któryś z płatnych planów.
Innym sposobem na rejestrację takich rozmów, jest wykorzystanie darmowych programów np. Google Meet albo Skype. Żeby nagrać obraz, możesz użyć opisanego wcześniej programu OBS.
Nagrywanie lokalne podcastu
Dodatkową wskazówką podczas nagrywania jest jednoczesne nagrywanie za pomocą dwóch narzędzi. Wyobraź sobie sytuację, że nagrywasz podcast z gościem, np. za pomocą Cleanfeeda i nie pobrałeś na koniec pliku lub któryś z Was wybrał złe źródło mikrofonu. Przy próbie odtworzenia rozmowy ciężko uzyskać takie samo flow jak przy pierwszym nagraniu. W takiej sytuacji może uratować Was nagranie dodatkowe. Każdy z Was osobno włącza rejestrowanie dźwięku u siebie w Audacity, dzięki czemu macie swego rodzaju backup w postaci lokalnych nagrań.
Podsumowanie
W zależności od tego, na jaki format się zdecydujesz, wybierz program, z którego będziesz korzystać i skonfiguruj go.