jak przygotowac sie do nagrania
29 maja, 2023

Jak przygotować się do nagrania odcinka?

To jest wpis z serii: Od 0 do 100 słuchaczy. O tym jak wystartować z własnym podcastem. Całą serię znajdziecie na naszej podstronie - Stwórz własny podcast. Dzisiaj o tym jak nagrać swój pierwszy odcinek podcastu oraz jak się do tego przygotować. 

Przygotowania do nagrania podcastu

Lista tematów

Zanim zaczniesz nagrywać pierwszy odcinek, powinieneś mieć już ustaloną listę przynajmniej 5-10 kolejnych odcinków, żeby wiedzieć, o czym będziesz mówić w kolejnych odcinkach. Według mnie jest to bardzo ważne, bo znając tę strukturę, możesz w trakcie nagrywania odwoływać się do kolejnych odcinków, na końcu odcinka zapowiedzieć, o czym będzie kolejny lub zaplanować serię kilku odcinków dotyczących obszerniejszego tematu. Takie działanie pomaga usystematyzować i uporządkować pracę z nagrywaniem.

Szablon odcinka

Kolejną istotną kwestią jest stworzenie szablonu odcinka, w którym zaznaczysz w punktach, schematem lub mapą myśli, o czym chcesz po kolei powiedzieć. Dzięki temu w trakcie nagrywania możesz posługiwać się tym szablonem, prezentować go w trakcie nagrywania lub po prostu zatrzymać się, spojrzeć na listę i wrócić do nagrywania. Wiele osób nagrywa swoje podcasty z gotowych scenariuszy lub transkrypcji, po prostu czytając wcześniej przygotowane teksty. W nagrywaniu wideo jest to trochę trudniejsze, bo każdy zobaczy, gdzie aktualnie patrzysz i co robisz, ale przygotowany schemat ułatwi nagrywanie.

Checklista

Kolejną równie ważną rzeczą jest przygotowanie checklisty, którą będziesz odhaczał za każdym razem przed nagrywaniem kolejnego odcinka. Moja checklista składa się z następujących elementów:

  • Włączyć Logitech — aplikacja od kamery. Jest niezbędna, gdy zależy nam na jakości.
  • Ukryć pasek na górze — nie chcę, żeby był widoczny podczas nagrania.
  • Ukryć pasek na dole — również nie chcę, żeby był widoczny.
  • Upewnić się, że mikrofon jest włączony — żebym nie musiał później nagrywać jeszcze raz. 
  • Nagranie testowe — sprawdzam, czy wszystko na pewno jest ok.
  • Włączenie trybu samolotowego w telefonie — nie chcę, żeby telefon zadzwonił w trakcie nagrania.
  • Zamknąć balkon/okna — żeby dźwięki z zewnątrz nie dostawały się do pomieszczenia, w którym nagrywam.
  • Szklanka wody — zawsze w trakcie nagrania mam ją pod ręką.
  • Rozgrzewka — kilka ćwiczeń w celu rozgrzania aparatu mowy.
  • Wyprostowana pozycja — zauważyłem, że w trakcie nagrywania delikatnie przechylam głowę w bok.
  • Mów powoli — to już bardziej przypomnienie niż coś do zrobienia.

Możesz zasugerować się moją checklistą. Możesz stworzyć coś zupełnie innego, w zależności od tego, jakie musisz zaplanować kroki, żeby to nagranie odbyło się bez żadnych przeszkód, a jakość nagrania była zadowalająca.

Rozgrzewka

Na mojej checkliście pojawił się punkt Rozgrzewka aparatu mowy. Sam jestem po miniszkoleniu ze strony Kropek Pełną Gębą, lektora, m.in. z Eurosportu i Netflixa. Kurs, z którego korzystałem, był płatny, miał dołączone wideo oraz książkę, zawierającą różne rozgrzewki. Jest to źródło płatne, dlatego nie będę udostępniał przykładów z tej książki, ale bardzo polecam ten kurs. 

Darmowe materiały możesz znaleźć u Macieja Jabłońskiego, trenera emisji głosu, który pokazuje, jak przeprowadzić taką rozgrzewkę głosową. Dlaczego jest to takie istotne i dlaczego warto pracować nad swoją wymową? Żeby cały aparat mowy był przygotowany do mówienia i aby w trakcie nagrywania po prostu mówić wyraźnie. Dlatego poświęć na to 2-4 minuty, żeby jakość Twojego nagrania była lepsza oraz żeby Tobie nagrywało się przyjemniej.

Nagrywanie podcastu

Pomyłki, przejęzyczenia, wpadki

Podczas nagrywania zapewne zdarzą Ci się sytuacje, że zapomnisz, co chciałeś powiedzieć, w trakcie zdania przyjdzie Ci do głowy jakaś myśl, która Cię rozproszy lub po prostu zwyczaje się pomylisz. Przede wszystkim polecam nie zatrzymywać nagrania i nie zaczynać wszystkiego od początku. W momencie, w którym uznasz, że coś Ci nie wyszło, ktoś Ci przeszkodził lub pomyliłeś się — klaśnij. W łatwy sposób znajdziesz ten moment na ścieżce dźwiękowej, podczas edycji. Cofnij się o 1-2 zdania, ewentualnie zacznij cały wątek od początku. Staraj się powtarzać zdania, zamiast pojedynczych słów, w których się przejęzyczyłeś, bo może być to trudne do poprawienia i nie uzyskasz płynnego przejścia. Cofając się o całe zdanie, słuchacz najprawdopodobniej nawet nie usłyszy, że coś było zmieniane.

Wyobraź sobie słuchacza

Ostatnia rzecz, o której chcę powiedzieć, to oswojenie procesu nagrywania. Wyobraź sobie, że do kogoś mówisz. Ja siedząc i mówiąc do kamery, wyobrażam sobie, że nie jestem sam w pokoju. Prowadzę monolog, ale wyobrażam sobie, że naprzeciwko mnie jest druga osoba, której próbuję przekazać swoją wiedzę.

Niektóre osoby, które nagrywają samo audio, stawiają przed sobą obrazek lub sadzają pluszowego miśka. Postaraj się, żeby Twoja wypowiedź, była faktycznie skierowana do konkretnej osoby, jakby ktoś nas aktualnie słuchał i czerpał z naszej wiedzy, bo finalnie po drugiej stronie faktycznie będzie nasz słuchacz, tylko trochę później.

To wszystko na dzisiaj. Następnym razem dowiesz się jak dokonać edycji Twojego nagranego materiału.

Może również Cię zainteresuje

crossmenu