21 października, 2024

Jak nagrać podcast? Wszystko co warto wiedzieć

Nagrywanie podcastu jest najtrudniejsze przed publikacją pierwszego odcinka. Musisz być prezenterem, posiadać odpowiedni sprzęt, potrafić montować podcast, wiedzieć gdzie go dodać i jak go rozpromować. Jest tego całkiem sporo.

W tym artykule skupimy się na dostarczeniu ci całej wiedzy jakiej potrzebujesz, aby rozpocząć swoją podróż z nagrywaniem podcastu - od pomysłu, po sprzęt i samą produkcję swojego podcastu.

Tak więc - zaczynajmy!

Pomysł na podcast, kategoria podcastu i Twoja grupa docelowa

Jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie wiesz jaki podcast chcesz nagrywać i masz na niego pomysł. Jeśli nie - zapraszamy do tego artykułu: Jak znaleźć pomysł na podcast.

Jednak sam pomysł na podcast nie wystarczy - warto jest jeszcze przypisać mu konkretną kategorię. Nie chodzi tutaj tylko o wybór kategorii na serwisach podcastowych takich jak Spotify - chodzi tutaj o Twoją niszę.

Jeśli chcesz nagrać podcast biznesowy, możesz odbić się od ściany ze względu na dosyć sporą konkurencję. Dlatego też o wiele lepszym pomysłem jest wybór konkretnej niszy i grupy osób, którym chcesz pomóc dzięki nagrywaniu treści.

Może to być na przykład automatyzacja biznesu za pomocą AI, czy kwestie zatrudniania pracowników w branżach kreatywnych. W ten sposób możesz się wybić i nagrywać podcast bezpośrednio dla swojej grupy docelowej, czyli wyselekcjonowanych osób, które otrzymają najwięcej wartości słuchając Twoich treści.

W zależności od tego co chcesz osiągnąć - warto jest dokładnie sprecyzować swój pomysł na podcast, jego kategorię i Twoją grupę docelową, ponieważ znacznie ułatwi to tworzenie treści i nagrywanie podcastu.

Forma Twojego podcastu

Gdy już wiesz dla kogo chcesz nagrywać podcast warto jest przejść do wyboru formy podcastu. Masz tutaj kilka opcji - do najpopularniejszych należą:

  • Wywiady z gośćmi i specjalistami w niszy, którą się zajmujesz
  • Podcast typu “talking head”, w których jako specjalista lub specjalistka przekazujesz swoją wiedzę w danej niszy
  • Nagrania rozmów, jeśli chcesz prowadzić swój podcast z jednym stałym wspólnikiem
  • Połączenie wszystkich lub części powyższych

Na początku warto jest zdecydować się na jedną formę nagrywania podcastu i skupić się na jej ulepszaniu i optymalizacji. Zbyt szeroki start może stanowić o wiele większą barierę wejścia i utrudnić Twoje początki - szczególnie jeśli nie masz w tym jeszcze doświadczenia.

Sprzęt do nagrywania podcastów

W przypadku sprzętu masz do wyboru ogromną ilość opcji, dlatego też warto jest ograniczyć swój wybór w zależności od wysokości Twojego budżetu i potrzeb.

Oczywiście będziesz potrzebować mikrofonu do swojego podcastu. Ten temat pokrywamy w tym artykule, gdzie znajdziesz wyselekcjonowane propozycje, które możesz rozważyć: Jaki sprzęt warto mieć w swoim studiu podcastowym? Warto zadbać tutaj o lepszą jakość dźwięku, ponieważ znacznie ułatwia to zdobycie większej ilości obserwujących.

Jeśli masz zamiar nagrywać podcasty jednocześnie w formie wideo i publikować je np. na platformie Youtube, konieczna będzie również kamera - nasze propozycje znajdziesz tutaj: Jaka kamera do podcastu? [8 Propozycji] - Aparaty i Kamerki Internetowe.

Ostatnią rzeczą, która często jest pomijana i wydaje się błaha są słuchawki do podcastu. Warto zadbać o lepszy model, ponieważ przyda się zarówno przy nagrywaniu jak i masteringu i edycji swojego podcastu (tak, aby brzmiał jak najlepiej również na lepszym sprzęcie). Więcej informacji o słuchawkach znajdziesz tutaj: Słuchawki do podcastu - jakie wybrać?

Te artykuły bardzo pomogą ci w wyborze odpowiedniego sprzętu do nagrywania podcastu. Warto jest faktycznie zastanowić się jakiego sprzętu potrzebujesz, aby później nie leżał on na półce i się kurzył 🙂

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyposażeniu swojego studia podcastowego / pokoju, w którym chcesz nagrywać - zapraszamy do kontaktu, z przyjemnością doradzimy i pomożemy w wyborze odpowiednich narzędzi.

Pierwszy odcinek - przygotowanie do nagrywania podcastu

Po wyborze sprzętu do nagrywania podcastu, kolejny krokiem jest już zaplanowanie pierwszego odcinka. Tutaj z pomocą przychodzi nam scenariusz podcastu, czyli po prostu konkretny plan tego co chcesz powiedzieć i przez jakie tematy przejść podczas pierwszego odcinka.

Tego typu scenariusz bardzo ułatwia nagrywanie i pozwala na zorganizowany, konkretny odcinek co znacząco zwiększa jego jakość. Warto jest potestować, czy bardziej odpowiada Ci ogólny plan zawierający parę myślników, czy też preferujesz bardziej rozbudowane opcje, aby niczego nie pominąć.

Scenariusz ma służyć Tobie i pomagać w zwiększeniu jakości Twoich treści - nie należy o tym zapominać.

Więcej informacji o tym jak napisać scenariusz podcastu znajdziesz tutaj: Jak napisać scenariusz podcastu?

Jakiego programu użyć przy nagrywaniu podcastów i edycji dźwięku?

Następnym krokiem do nagrania podcastu jest już włączenie samego nagrywania. Tylko jeszcze nie wiesz, gdzie znaleźć przycisk “start recording”.

Oczywiście znajduje się on w programie do nagrywania audio!

Jeśli nie chcesz czytać dalej i już nie możesz doczekać się nagrania pierwszego odcinka - to po prostu ściągnij darmowy (i według nas zdecydowanie najlepszy na start) program Audacity, który będzie dla Ciebie w zupełności wystarczający. Znajdziesz go tutaj: https://www.audacityteam.org

Jest bardzo intuicyjny i zawiera wszystkich opcji jakich potrzebujesz do nagrywania podcastu. Więcej informacji na temat programu do nagrywania Audacity jak i innych opcji (zarówno darmowych jak i płatnych) znajdziesz w tym artykule: Jaki program do nagrywania dźwięku wybrać? Darmowe i płatne opcje.

Nagrywanie podcastu telefonem

W dzisiejszych czasach urządzenia mobilne mają na tyle wysoką jakość, że również będą odpowiednim wyborem do nagrywania podcastów. Jeśli Twój telefon jest z wyższej półki i nie chcesz inwestować jeszcze w profesjonalny sprzęt pod własny podcast - jak najbardziej można to zrobić.

Więcej informacji na temat nagrywania podcastów telefonem znajdziesz w tym artykule: Jak nagrać podcast telefonem?

Gdzie opublikować swój podcast?

Gdy już nagrasz swój pierwszy odcinek podcastu przychodzi już czas na jego publikację. Początkującym podcasterom polecamy zacząć od najpopularniejszej opcji jaką jest Spotify. Aby opublikować swój podcast na Spotify wystarczy wejść na tę stronę: https://podcasters.spotify.com i wykonywać po kolei wszystkie kroki jakie wyświetlą się na ekranie.

Jeśli nagrywasz swoje podcasty jednocześnie w formacie video, na pewno warto jest je również dodać na platformę YouTube. Pozwoli to na większą ekspozycję podcastu i zdobycie większej liczby wyświetleń i wejść.

Oczywiście są to najpopularniejsze wybory i miejsc, w których warto publikować swój podcast jest znacznie więcej. Jeśli zastanawiasz się gdzie jeszcze można publikować odcinki to kliknij tutaj: Gdzie opublikować swój podcast?

Nagrywanie podcastu - praktyczne porady

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, które ułatwią nagrywanie podcastu i osiągnąć dobre zasięgi znacznie szybciej.

  1. Zdecydowanie warto zadbać o jakość nagrywanego dźwięku. Jeśli zastanawiasz się czym nagrać podcast i myślisz o tym poważnie - zdecydowanie warto zakupić lepszy mikrofon i dążyć do studyjnej jakości dźwięku - chociażby kupując pop filtr, czy dbając o akustykę pomieszczenia. Nie trzeba też od razu iść w profesjonalny interfejs audio - dobry mikrofon usb jak np. Blue Yeti da się podłączyć bezpośrednio do laptopa i komputera.
  2. Jeśli chcesz nagrywać solo - bardzo ważne jest poświęcenie czasu na wcześniejsze przygotowanie. Zwiększy to jakość Twojego podcastu oraz bardzo ułatwi i przyśpieszy to tworzenie podcastu.
  3. Jeśli masz na to budżet - warto jest zlecić montaż podcastu. Zaoszczędzony czas i nerwy pozwolą Ci na nagranie większej ilości odcinków, zamiast męczyć się z programami.
  4. Mikrofon wbudowany w laptopa, czy telefon może okazać się niewystarczający i utrudniać odbiór Twoich treści przez użytkowników.
  5. Statyw mikrofonowy to “must”. Znacznie ograniczy to ilość stukotów i zwiększy jakość dźwięku
  6. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, zastanów się czego faktycznie potrzebujesz i na czym możesz oszczędzić. Niekoniecznie lepszy sprzęt sprawi, że będziesz nagrywać lepsze podcasty - po prostu będzie to łatwiej zrobić. Ale nawet z tańszym sprzętem ogromną rolę gra akustyka pomieszczenia, dźwięki tła, czy jakość i sposób prezentowania treści.
  7. I najważniejsze - nie bój się i zacznij. Im dłużej to odkładasz tym więcej czasu tracisz. Twój pierwszy odcinek nie będzie idealny. Nagraj go, opublikuj i przeanalizuj, a następnie nagraj następny odcinek lepiej. Tworzenie podcastów to umiejętność, której wystarczy się nauczyć.

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

crossmenu