Montaż podcastu w audacity - poradnik dla początkujących
Masz już swój pierwszy odcinek podcastu - może nie jest idealny, zawiera powtórzenia, niechciane dźwięki, szumy, stukoty i fragmenty do wycięcia. Dobra wiadomość jest taka, że z czasem będziesz w tym znacznie bardziej kompetentny/a, a jeszcze lepszą wiadomością jest to, że wszystkie te niechciane rzeczy można w łatwy sposób usunąć i poprawić!
W tym artykule dowiesz się jak rozpocząć montaż podcastów w audacity i co po kolei zrobić, aby znacznie zwiększyć jakość dźwięku, skorzystać z narzędzia redukcja szumów, dostosować nagranie do docelowej długości odcinka i wiele innych.
W takim razie zaczynajmy!
1. Usuń szumy z całego nagrania
Usunięcie szumów z nagrania to pierwszy krok, który zawsze wykonuje się podczas montażu audio w audacity. Taka edycja dźwięku zwiększy jakość nagrania i usunie pomniejsze szumy i zakłócenia, które utrudniają jego odbiór
W celu usunięcia szumów z nagrania w audacity na samym początku musimy uzyskać profil szumu. Na samym początku należy zaznaczyć cichy fragment nagrania, w którym nic nie mówimy.
Następnie przechodzimy do zakładki Efekt > Usuwanie szumu i naprawa > Redukcja szumu.
Otworzy się wtedy okienko, gdzie klikamy przycisk “Uzyskaj profil szumu”. Po kliknięciu okienko zniknie.
Gdy to się stanie klikamy na nasz dźwięk i na klawiaturze naciskamy CTRL + A. Zaznaczy to całą ścieżkę dźwięku.
Następnie znowu wchodzimy w Efekt > Usuwanie szumu i naprawa > Redukcja szumu i na samym dole klikamy przycisk “OK”.
Można w tym miejscu zwiększyć parametry redukcji szumu jeśli jest go bardzo dużo, jednak może to zmniejszyć jakość nagranego głosu - dlatego nie należy z tym przesadzać. W większości przypadku podstawowe ustawienia Audacity będą odpowiednie.
I to wszystko - nagranie zostało odszumione, a edycja podcastów rozpoczęta!
Wygląd ścieżki przed odszumieniem:
Wygląd ścieżki po odszumieniu:
Jak można zauważyć - jest ona czystsza i wizualizacja dźwięku jest prostsza i z o wiele mniejszą liczbą zakłóceń.
2. Usuń ciche momenty i niechciane fragmenty z nagrania
W każdym nagraniu zdarzają się ciche momenty, czy też pomyłki, które podczas montażu podcastu należy usunąć. Ja, montując nagrania nazywam to “pierwszym czyszczeniem”, które pozwala przygotowanie wersji nagrania, które nie będzie zawierać niechcianych momentów.
Aby usunąć ciszę lub niechciane momenty w podcaście wystarczy zaznaczyć moment, który chcemy usunąć (przeciągając po nim myszką - coś w stylu zaznaczania tekstu w wordzie):
A następnie należy kliknąć prawy przycisk myszy i wybrać opcję “Wytnij”. Można też ułatwić sobie pracę i używa skrótu klawiszowego CTRL + X.
Wiesz już jak wycinać niechciane fragmenty - teraz możesz przejść przez całą ścieżkę dźwiękową i się ich pozbyć z nagrania.
Po pierwszym czyszczeniu Twoja ścieżka powinna wyglądać w taki sposób:
Możesz też skorzysta z efektu “obetnij ciszę”. Nie zawsze usunie ona wszystko tak jak chcemy, ale czasem może przyspieszyć pracę nad tym “pierwszym czyszczeniem”.
3. Dostosuj głośność ścieżki i fragmentów nagrania
Może okazać się, że Twoje nagranie jest zbyt ciche i należy je wzmocnić. W tym celu należy zaznaczyć całość nagrania (CTRL+A) lub też fragment, który chcesz podgłośnić:
A następnie kliknąć Efekt > Głośność i kompresja > Wzmocnij:
Zobaczysz okienko, które pozwoli Ci ustalić jak duże powinno być wzmocnienie. Tak jak w przypadku usuwania szumów - wszystko zależy od Twojego nagrania, jednak zazwyczaj wzmocnienie sugerowane przez Audacity będzie odpowiednie. Gdy już je ustalisz, należy kliknąć przycisk “Zastosuj”.
Po wzmocnieniu Twoja ścieżka powinna wyglądać w taki sposób oraz przy jej odsłuchiwaniu - będzie znacznie głośniejsza:
Ważne jest to, aby wzmocnienie nie sprawiło, że niebieska wizualizacja dźwięku będzie zbyt duża i tak jakby przelewać się poza skalę. Powoduje to zniekształcenie dźwięku i bardzo zmniejszy jakość nagrania.
Co w przypadku, gdy głośność jest zbyt duża?
Jeśli na Twoim nagraniu pojawiły się tzw. “przestery”, czyli np.:
- Ustawienia mikrofonu były zbyt czułe,
- Mikrofon i interfejs audio był za blisko Twoich ust,
- Krzyczałeś do mikrofonu,
- Dmuchałeś w mikrofon
- Nie używałeś popfiltra i pojawiły się przestery przy literkach takich jak p, t i d.
To niestety nie da się zbyt dużo zrobić. Można je przyciszyć, ale przester nadal będzie słyszalny. Tutaj w grę wchodzi już inżynieria dźwięku i nie jest to temat na poradnik dla początkujących 😉
Ważne jest to, aby podczas nagrywania zadbać o to, aby przestery się po prostu nie pojawiły. Warto też przetestować kilka ustawień mikrofonu i na pewno zaopatrzyć się w popfiltr, aby im zapobiec.
4. Dodaj intro i outro na odcinki podcastu
Dodawanie plików audio do ścieżki audacity jest dziecinnie proste. W celu dodania intro, outro, muzyki lub też innego pliku audio, wystarczy przeciągnąć go na aplikację Audacity z pulpitu lub folderu na komputerze.
Gdy to zrobisz, zobaczysz coś w tym stylu:
Jeśli nie chcesz, aby intro było nałożone na Twoje nagranie - wystarczy, że przesuniesz ścieżkę z nagraniem w lewo - po prostu przytrzymaj ją na górze ścieżki przy jej nazwie, przesuń i upuść w miejscu, w którym chcesz, aby się znalazła.
Jeśli chcesz dodać outro na koniec utworu - musisz zrobić dokładnie to samo, tylko, że na końcu ścieżki dźwiękowej.
Dodatkowe nagranie podcastu - jak podzielić klip
Co w przypadku, gdy chcesz dodać jakiś plik audio w środku ścieżki? Oczywiście jest to możliwe!
Jeśli np. zapomniałeś/aś powiedzieć o czymś ważnym na swoim odcinku i chcesz to dograć i dodać w ścieżce.
W tym celu wystarczy, że podzielisz klip na dwie części. Na początku znajdź miejsce, w którym chcesz dodać nowy plik, kliknij na nie prawym przyciskiem myszy, a następnie zaznacz “podziel klip”.
Sprawi to, że klip będzie w dwóch osobnych częściach, które możesz dowolnie przesuwać.
Teraz tak jak wcześniej - możesz dodać nowy plik audio lub nawet dograć audio bezpośrednio w programie audacity. Dla ułatwienia pracy, możesz intro, outro i klipy trzymać na pojedynczej ścieżce.
I to wszystko!
5. Wyeksportuj swój dźwięk z audacity w celu publikacji podcastu
Plik, na którym pracujesz w audacity, to nie to samo co wyeksportowany plik audio, który możesz dodać na Spotify, czy inny hosting Twojego podcastu.
W celu publikacji odcinka musimy zdobyć ten plik. W tym celu na początku zakończ całą edycję swojego podcastu - tak aby był już zrobiony na gotowo. Następnie wejdź w Plik > Eksportuj dźwięk
Pojawi się okienko, w którym możesz nazwać swój plik i wybrać jego lokalizację. Gdy to zrobisz - kliknij przycisk eksportuj.
W zależności od wielkości pliku i szybkości Twojego komputera tworzenie pliku audio może zająć od paru sekund do paru minut. Po tym czasie plik zostanie wyeksportowany i będzie gotowy do publikacji!
Może Cię zainteresować: Jak nagrać podcast? Wszystko co warto wiedzieć.