
Jak nagrywać podcasty na Spotify? Kompletny poradnik
Chcesz zacząć nagrywać podcasty i publikować je na Spotify? W tym artykule znajdziesz konkretną instrukcję i wskazówki jak to zrobić. Przejdziemy przez wszystkie etapy i najważniejsze informacje dotyczące stworzenia własnego podcastu na spotify - od założenia profilu podcastera, pod jego nagrywanie, publikacje i sprawdzanie statystyk. Zapraszamy do czytania!
Jak założyć podcast na Spotify? Jak stworzyć podcast na Spotify?
Pierwszą kwestią jaką należy poruszyć jest to jak stworzyć podcast na spotify. Zrobienie tego jest bardzo proste. W tym celu wystarczy:
- Na samym początku należy wejść na stronę: https://podcasters.spotify.com
- Kolejnym krokiem jest kliknięcie przycisku “Rozpocznij”
- Następnie należy zalogować się na swoje konto spotify, lub założyć nowe (jeśli go jeszcze nie posiadamy)
- Po tym, klikamy “Chcę nagrywać nowy podcast”
- Następnie warto jest przejść do zakładki ustawienia i wypełnić wszystkie dane takie jak:
- nazwa i opis podcastu
- twórca podcastu
- okładka podcastu
- A także dodatkowe opcje, czyli kategorię podcastu, język podcastu, typ zawartości itp.

- Jeśli posiadasz już stronę internetową lub profile w mediach społecznościowych - również warto jest je dodać, aby wyświetlały się na stronie Twojego podcastu.
I to by było na tyle. Twój podcast jest utworzony i możesz już dodawać na niego swoje odcinki.
Jak dodać podcast na Spotify? Jak zrobić podcast na Spotify?
Publikacja podcastów na Spotify jest bardzo prosta. Aby dodać podcast, czyli np. pierwszy odcinek należy:
- Kliknąć przycisk w menu po lewej stronie oznaczony plusem i napisem “Nowy odcinek”.
- Po jego kliknięciu przejdziesz na podstronę, w której będzie możliwość dodania pliku audio:
- Kolejny krok to uzupełnienie wszystkich szczegółów odcinka:
- Możesz też uzupełnić opcję interakcji swoich słuchaczy według własnych preferencji - pozwolić na komentarze lub też dodać ankietę:
5. A ostatnim krokiem jest przejrzenie wszystkich opcji i publikację lub zaplanowanie odcinka (jeśli chcesz opublikować go w późniejszym terminie)
Po kliknięciu przycisku “Zaplanuj” lub “Opublikuj” na dole ekranu - publikacja odcinka jest już zakończona. Warto wiedzieć, że dodając podcast na spotify nie musimy na razie martwić się o adres rss, ponieważ Spotify samodzielnie go tworzy.
Adres rss (Kanał rss) to po prostu plik, który pozwala przesłać swój podcast na inne platformy takie jak np. Apple Podcasts, czy w przeszłości Google Podcasts (które zostaje obecnie usuwane i przerzucane na platformę YouTube). Dlatego też zaczynając od Spotify - nie musimy się tym przejmować.
Jak sprawdzić statystyki na platformie Spotify?
Gdy już opublikujesz parę pierwszych odcinków na Spotify - warto jest monitorować ich statystyki, czyli liczbę wyświetleń, obserwujących, zaangażowanie odbiorców, szerokość dystrybucji podcastów i tym podobne.
Aby sprawdzić statystyki podcastu na platformie Spotify wystarczy wejść w panel podcastera na Twoim koncie i w menu po lewej stronie kliknąć przycisk “Analityka”. Wtedy zobaczysz swój podcast i całą analitykę.
Po kliknięciu tej opcji wyświetlą Ci się wszystkie statystyki Twojego podcastu oraz Twoich odcinków.
Na co warto zwrócić uwagę podczas tworzenia podcastu na Spotify?
Na sam koniec podrzucimy wam jeszcze parę wskazówek, które warto znać, aby stworzyć podcast, który będzie mógł odnieść sukces.
Na samym początku warto jest uzupełnić wszystkie opcje - również te dodatkowe. Jest to jednorazowe działanie, które zajmie chwilę, a jednocześnie może zwiększyć liczbę wyświetleń i poleceń Twojego podcastu w Spotify.
Warto też zadbać o regularność w publikowaniu odcinków i poruszanie tematów, które zaciekawią Twoją grupę docelową - zwiększy to popularność Twojego podcastu i pozwoli Ci na szybszy rozwój.
Odpowiedni mikrofon to zdecydowanie podstawa - mało osób będzie chciało słuchać godzinny podcast z trzeszczącym mikrofonem.
I najważniejsze to po prostu zacząć. I tak na początku nikt nie będzie Cię oglądał (jeśli nie posiadasz już jakieś grupy obserwujących na innej platformie). Więc lepiej jest zacząć już teraz, stać się lepszym podcaster lub podcasterką i zacząć budować swoją społeczność.
Może Cię zainteresować: Jaki program do nagrywania dźwięku wybrać? Darmowe i płatne opcje.